​Aida Balaeva: "Gerekli Değişikliklerin Zamanı Çoktan Geldi

"Aida Balaeva: "Gerekli değişikliklerin zamanı çoktan geldi."

3 Şubat 2022 tarihinde Almatı'da Kazakistan Halklar Asamblesi Dostluk Evi'nde, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Aida Balayeva'nın da katılımı ile Halklar Asamblesi üyesi etno-kültürel sivil toplum kuruluşları liderleri ve aktivistler ile birlikte toplantı düzenlendi.
Düzenlenen toplantıya Kazakistan Halklar Asamblesi üzere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Marat Azilkhanov, Kazakistan Ahıska Türkleri Türk Milli Merkezi ve Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov ve Kazakistan Halklar Asamblesi üyesi sivil toplum kuruluşu başkanları ve yetkilileri katıldı.
Yapılan toplantıda, A. Balaeva Kazakistan’da meydana gelen ocak olayları günlerinde Halklar Asamblesinin yapmış olduğu çalışmaları hakkında olumlu bir değerlendirme yaparak ayrıca Kazakistan Cumhurbaşkanı Sn. Kasım Jomart Tokayev tarafından belirlenen görevler ve son konuşmaları üzerinde ayrıntılı olarak durdu.
Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Balayeva yaptığı konuşmada, yapılan toplantının esas odak noktasının, “Birlikte yeni bir Kazakistan inşa edelim!” ortak fikri ile birleşen ana gündem maddesi olduğunu bildirdi.
A. Balaeva, Devlet Başkanı'nın mesajlarında sosyo-ekonomik ve sosyo-politik alanlarda yapılacak çalışmalar için kilit öncelikleri çok özel bir şekilde özetlediğini belirterek ayrıca toplumdaki acil sorunları çözmenin yollarına dair net bir vizyon ortaya koyduğunu kaydetti.
A. Balayeva, bu anlamda "Nur Otan partisinin kongresi, gerekli değişikliklerin zamanının geldiğini ikna edici bir şekilde gösterdi, ülkenin kapsamlı modernizasyonu için geniş çaplı bir gündem çalışıyor." dedi.
Bu bağlamda, Kazakistan Halk Meclisi'nin görevleri üzerinde ayrıntılı olarak durarak, "Yeni Kazakistan'nı birlikte kuralım!" fikrinin değerlerine dikkat çekerek, bu fikirlerin Asamble için hareket programı niteliğinde olduğunun altını çizdi.
Kazakistan Halklar Asamblesi üyesi kuruluşların hazır bulunduğu toplantıda Kazakistan Ahıska Türkleri Türk Milli Merkezi ve Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, Kazakistan’da ocak ayında meydana gelen olayların tüm herkesi olduğu gibi Ahıskalı Türkleri de derinden üzdüğünü bildirerek, Kazakistan’da yaşayan Ahıskalı Türklerin her zaman Kazakistan devletinin yanında olduklarını ve Cumhurbaşkanı Sn. Kasım Jomart Tokayev’in uyguladığı politikaları desteklediklerini vurguladı.
Toplantıda, Meclis'in yaklaşan etkinliklerine hazırlık konuları ele alındı, kamu uyum ve birliğini güçlendirmek için Devlet Başkanı'nın talimatlarını uygulamak için tüm Kazakistan Halklar Asamblesi üyesi kuruluşların koordineli çalışmasına duyulan ihtiyaç kaydedildi.
Toplantı sonrası Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İdaresi Başkan Yardımcısı Aida Balayeva, Kazakistan’daki ocak olayları sırasında Ahıska Gazetesi’nin faaliyetlerinden ve iki özel sayının yayınlanmasından dolayı Genel Başkan Ziyatdin Kassanov'a ve Ahıska Gazetesi ve Türk Birliği Dergisi Baş Editörü Rövşen Memmedoğlu’na tüm katılımcıların huzurunda teşekkür ederek, "Ahıska Gazetesi"ne her zamanki gibi destek vereceklerini bildirdi. Rövşen Memmedoğlu görüşmede, en kısa zamanda Kazakistan Cumhurbaşkanının “Ulusa Sesleniş” konuşmalarını, sivil toplum kuruluşlarının açıklamalarının yer alacağı “Türk Birliği” dergisinin özel sayısının da yayınlanacağını bildirdi.