“Ahıska Türklerine Adanmış Bir Ömür”

T.C Dışişleri Bakanı Sn. Mevlüt ÇAVUŞOĞLU DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin İsmihanoğlu KASSANOV hakkında:

“AHISKA TÜRKLERİNE ADANMIŞ BİR ÖMÜR.”

“Ziyatdin bey ile milletvekili olduktan sonra tanıştık. Milletvekili olunca, özellikle dış politika ile ilgilenmeye başlayınca Ahıska Türklerinin dramını öğrenmiş oldum. Daha önceden kitaplardan okuyorduk ama yakinen bu konu hakkında bilgi almıştım. Ahıska Türkleri için ne yapabiliriz? Onları Ahıska’ya nasıl döndürebiliriz? Nasıl yardımcı olabiliriz çalışmalarını yaparken kimlerle temas etmemiz gerektiğini sorduk ve karşımıza Ziyatdin bey çıktı. Ziyatdin beyi tanıyınca kendisini Ahıska Türklerine adadığını gördük. Esasen bende siyasi hayatımda önemli bir zamanımı Ahıska Türkleri için memnuniyetle tabi harcadım ve devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla siyasete girdiğim günden bugüne Ahıska Türkleri ve Ahıska meselesi ile yakından ilgileniyoruz ve Ziyatdin bey’le de bu vesileyle tanıştık. Ziyatdin bey şimdi 60.Yılına giriyor. Ahıska Türklerine adanmış bir ömür. Tabii ki ailesine, yaşadığı ülke Kazakistan’a, hem de Türkiye’ye de adamış ama tüm zamanını herşeyini Ahıska Türklerine ayırmış bir ömür diyebilirim.

Kazakistan Türkiye ilişkileri her yıl daha ileriye doğru gitmektedir. Her alanda ilişkilerimiz gelişmektedir. Aksakalımız Nursultan Nazarbayev ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan arasında kardeşlik hukuku var. Çok sık sık biraraya gelirler. İlişkilerimiz daha üst bir seviyeye çıktı. Yüksek düzeyde stratejik işbirliği düzeyine çıktı. Kazakistan ile ekonomik ilişkilerimiz sürekli gelişiyor. Yatırımlar ve turizm de öyle. Kazakistan ile eğitim kültür alanında işbirliğimiz gelişiyor. Türk Konseyi’ni hep beraber kurduk. İnşAllah Özbekistan da üye olacak. Aksakalımız Nursultan Nazarbayev’in Türk Dünyası için ortaya koyduğu vizyonları da biz takip ediyor, değerlendiriyoruz, destek veriyoruz ve birlikte çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız Erdoğan da buna önem veriyor. Yani Kazakistan ile ilişkilerimiz her alanda hep daha ileriye gidiyor ve bağlarımız daha da güçleniyor.

Ziyatdin Kassanov ömrünü Ahıska Türklerine adamış, ayrıca hem Kazakistan hem de Türkiye için içinde büyük sevgiler besleyen bir insan. Dolayısıyla ilişkilerin gelişmesine de her zaman katkısı olmuştur. Biliyorsunuz Kazakistan Halklar Asamblesi’nde Başkan yardımcılığı da yaptı. Görüyorum ki, Kazakistan’da yönetim ona hem güveniyor hem önemli görevler de veriyor. Diğer taraftan Ziyatdin bey Kazakistan ekonomisine önemli katkılar sağlıyor. Çünkü Almatı’da otelleri, başka yatırımları var. Türkiye’de de otelleri var. Ekonomik olarakta katkı sağlıyor ve iki ülke arasındaki ilişkilere de özellikle sivil toplum bakımından da çok ciddi katkıları var. Kazakistan’da kurulan Kazak Türk İşadamları Derneği var. Orda da kendisi görev alıyor. Ben Dışişleri Bakanı olarak Ziyatdin bey’in iki ülke arasında özellikle de halklar arasında bağların güçlenmesi bakımından katkılarını görüyorum.

Biz DATÜB ile beraber dünyanın neresinde olursa olsun Ahıska Türkleri ile sürekli temasımız var. Onların günlük hayatlarını yakından takip ediyoruz. Olumlu mu olumsuz mu ve onlara ne yapabiliriz. Su mu götürebiliriz? Elektrikleri var mı? Cami varm mı? Okul var mı? Bunu DATÜB ile, Ziyatdin bey ve arkadaşları ile yapıyoruz. Sıkıntı olduğu zamanda hemen imdadına koşuyoruz. Ukrayna’daki malum sorunlar sebebiyle Ahıska Türkleri özellikle Ukrayna’nın doğusundan, çatışma bölgelerinden ayrılmak zorunda kaldılar. İşte ozaman biz de Ziyatdin bey’le birlikte onun ve Ukrayna’daki DATÜB’e bağlı arkadaşların önerisiyle oradaki Ahıska Türkü kardeşlerimizi aileleri ile birlikte Türkiye’mize getirdik. Onları yerleştirdik. Şu anda bakıyorum onlar da çok memnun ve sürekli takip ediyoruz. Gelmek isteyen olduğu zamanda işlemlerini hızlı bir şekilde yapıyoruz. Bunu da DATÜB ile, Ziyatdin bey ve tüm DATÜB Yönetimi ile birlikte gerçekleştiriyoruz.

Son aldığımız kararla 24 bin civarında Ahıska Türküne vatandaşlık vermek için işlemler başlatıldı. İçişleri başkanlığımız, nufus işleri başkanlığımız bu işleri yürütüyor. Biz de yakından takip ediyoruz. Benim şehrim Antalya’da da çok sayıda Ahıskalı kardeşimiz var ki, yazın şehirde dolaşınca, esnafı ziyaret edince daha konuşmadan bile Ahıska Türkünü simasından tanıyorum. Vatandaşlık işlemleri sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Bazı sorunlar olduğu zamanda Ahıskalılar bizi rahatça arayabiliyor. Biz de onların sorunlarını çözüyoruz. İşlemlerini hızlandırıyoruz. Şu anda herşey seyrinde devam ediyor ve vatandaşlık işlemlerini Nufus İşleri Genel Müdürlüğümüz görüyor.

Ziyatdin bey 60.Yılına giriyor. Gerçekten böylesine bir dostum olduğu için ben çok mutluyum. Kendisini 17 yıldır tanıyorum. 17 yıldır bir taraftan Ahıska Türklerine yardımcı olmaya çalıştık, diğer taraftan da gerçekten dostluk nedir, sevgi nedir, arkadaşlık, dayanışma nedir bunu da gördük. Ailesini de yakından tanıyorum. Gerek Almatı’daki ailesini, kardeşi Hüseyin bey’i, çocuklarını, yiyenlerini... Evlerine de gittim, orda da yemek yedim. Düğünlerine gittim. Dolayısıyla her zaman görüştüğümüz, görüşmekten de mutluluk duyduğumuz bir arkadaşımız. 60 yıl kolay değil bir taraftan aile, bir taraftan işler, bir taraftan da tüm dünyadaki Ahıska Türkleri. Ahıska Türklerine adanmış bir 60 yıldan bahsediyoruz. Kendisine ailesi ile beraber nice nice mutlu yıllar diliyorum. İnşAllah dostluğumuz, kardeşliğimiz de ilelebet devam eder.”