Ahıska Türklerinden Şehitler için Mevlit

Ukrayna'dan Türkiye'ye getirilerek Erzincan'ın Üzümlü ilçesine yerleştirilenAhıska Türkleri, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) başarısız darbe girişimi sırasında şehit olanlar için mevlit okutarak dualar etti.

Ensar Camisi'nde bir araya gelen çok sayıda Ahıska Türkü ve ilçe halkı, şehitler için mevlit ve dua programına katıldı. İlçe Müftüsü Adem Karadeniz'in "Milli birlik, beraberlik ve vatan sevgisi" konulu sohbeti ile başlayan program Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) başarısız darbe girişimi sırasında şehit olanlar için mevlit okunması ve dua edilmesi ile son buldu.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Ahıska Türkleri olarak Türkiye'nin değişik şehirlerinde şehitlerimiz ile ilgili anma programları düzenlendi. Hem meydanlarda oldu halkımız, aynı zamanda o gece hayatını yitiren şehitlerimiz içinde Kur'an okutmayla ilgili programlar yapıldı." dedi.

"Şehitlerimizi rahmetle yad ettik"

Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde de yine o gece ve diğer günlerde hayatını yitiren aziz şehitlerin hatırasına Kur'an okutulduğunu ve sonunda dualar edildiğini ifade eden Uçar, Ahıska Türklerinin de bu vatan için yaptıkları her şeyi bir borç olarak kabul ettiklerini anlattı. Uçar, şunları söyledi:

"Vatanına sahip çıkan insanlar kutsal insanlardır. Biz de en azından o insanları unutmamak adına Kur'an ile mevlitle, dualarla yad ettik şehitlerimizi. Çünkü vatan en önemli bir hasretlik olarak düşünüldüğü zaman Ahıska Türkleri vatandan uzak bir ömür yaşadıklarından dolayı her zaman vatanın kıymetini çok iyi bilirler. Vatana sahip çıkmayı, onun yolunda canını feda etmeyi Ahıska Türkleri çok iyi bilir. Bu sebeple bugün halkımız dolu dolu bu camide toplandılar. Hep beraber dualar edildi. Şehitlerimizi rahmetle yad ettik. Buda bizim için bir borçtu. Bunu da burada yapmaktan son derece memnun olduk."

Muhabir: Yakup Bakar