​Ahıska Türkleri Sürgününün 74. Yıl Dönümü İzmir'de Anıldı

11.11.2018 tarihinde Ziyatdin Kassanov Kültür Merkezinde, İzmir Ahıska Türkleri Derneği ile Dünya Ahıska Türkleri Birliği ortaklaşa Ahıska Türkleri Sürgününün 74.yıl dönümü anma programı düzenledi.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği adına Genel Sekreter Sayın Fuat UÇAR katıldı. 300'e yakın insanın, siyasi parti yetkililerinin, medya mensuplarının da katılımı ile gerçekleşen anma töreni saygı duruşu ve istiklal marşı sonrasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bütün Şehitlerimizin anısına Kuran-ı Kerim okundu.

Açılış Konuşmasını İzmir Ahıska Derneği Başkanı İbrahim Agara yaptı.Konuşmasında; "14 Kasım 1944' de Soyvet şovenitst lideri Stalin'in emri ile suçsuz ve mazlum 100 bine yakın Ahıska Türk toplumu sınır güvenliğini tehdit ettikleri bahanesiyle atayurtları Ahıska'dan sürgün edilmişlerdir. 20-40 yaş Ahıskalı gençler ikinci dünya savaşında iken bir kaç saat içerisinde anneleri babaları ve çocukları hayvan vagonlarına tıka basa doldurularak Orta Asya ve Sibiryaya gönderildi.40 gün süren bu yolculukta açlıktan hastalıktan ve soğuktan 17 bin çocuk 30 binden fazla insan vefat etmiştir. Stalin'in asıl amacı bu Türk toplumunu haritadan silmek soykırım yapmaktı. 14 Kasım biz Ahıska Türkleri için ne ifade ettiğini sorarsanız; 14 kasım 1944 yılı Türk ve dünya tarihine kara bir leke olarak geçen sürgün soykırım günümüzdür. Kimsenin görmediği duymadığı dünyanın kör ve sağır olduğu bir gündür. Analarımızın dul, çocuklarımızın yetim, sevgililerin ayrıldığı gündür.,Arzularımızın ve hayallerimizin karardığı gündür. Ölülerimizin her tarafta bırakıldığı, mezarların ziyaretten kesildiği gündür. Ahıska Türklerine karşı yapılan insanlık dramını insanlık ayıbını ve soykırımını 14 kasım 1944 tarihini unutmadık unutturmayacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde DATÜB çatısı altında Ahıska davasını sürdüreceğimizi ve bu davadan asla vazgeçmeyeceğimizi" bildirerek sözlerini bitirdi.

DATÜB Genel Sekreteri Fuat Uçar, konuşmasında; "14 Kasım 1944 tarihinde Ahıska Türklerine yapılan sürgün ve soykırımı DATÜB olarak Türkiye'nin tüm il ve ilçelerinde duyurmak için elimizden geleni yapacağız. Sürgünlerle yok edilmeye çalışılan bir millet toplanarak, zorlukları yenerek birlik ve beraberliğini sağlamıştır. 74 yıldır örf ve adetlerini, kültürünü dilini ve dinini unutmadan bu değerleriyle yaşayan bir millettir Ahıska Türkleri. Yaşadıkları ülkelerin halklarıyla kardeşçe yaşayan, ekonomik katkı sağlayan ve aynı zamanda çalışkan bir millet olarak anılmıştır. Bizler şunu çok iyi biliyoruz ki mazlumun ve mağdurun tek hamisi Türkiyedir. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm devlet büyüklerimizin Ahıska Türkleri için hayırlı çalışmalarını devam ettireceği ve sorunlarını tümünden çözeceğine inanıyoruz. 74 sene öncesinde sürgünde ve sonrasında hayatlarını kaybeden Aziz Şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun diliyorum" diyerek sözlerini bitirdi.

Ahıskalı çocuklarımızın Ahıska Vatan Şiirleri ve Sürgün Anısını hatırlatan tiyatro gösterileri katılımcıları duygulandırdı ve ayakta alkışlandılar.

Toplantıda, günün anısına İzmir Ahıska Türkleri Derneği yönetim kurulu tarafından, DATÜB Genel Sekreteri Sayın Fuat Uçar'a DATÜB'te yaptığı olağanüstü çalışmalarından dolayı plaket takdim edildi. Aynı zamanda, Ahıska'dan sürülürken 3-5 yaşındayken, ancak şu anda ortalama 75-80 yaşlarında olan dernek üyelerine ve programa katılan çocuklarımıza DATÜB adına teşekkür plaketi ve hediyeler takdim edildi.

Değerli zamanlarını ayırıp bizimle duygusal anlar yaşayan siyasi parti yetkililerine, TRT ve TGRT kanallarına ve tüm misafirlere teşekkürümüzü sunarak sunucu Turana Hanım töreni sonlandırmıştır.