​Ahıska Türkleri Sardoba’ya Kardeşlik Elini Uzattı

Özbekistan’ın Sirderya vilayetinde Sardoba Baraj Gölü duvarının kısmen çökmesi nedeniyle yaşanan taşkında 3 bine yakın ev kullanılamaz hale gelirken suya kapılan 6 kişi hayatını kaybetti. 30 bin hektar arazi hasar gördü, felaketin yaşandığı bölgede yaklaşık 90 bin kişi tahliye edildi.

Felaketten zarar gören Özbeklerle bu zorluğu dayanışma ruhuyla göğüslemek amacıyla, Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB), Özbekistan Türk Milli Medeni Merkezi, DATÜB Özbekistan Temsilciliği, DATÜB Amerika Temsilciliği ve Amerika Vatan Cemiyeti tarafından Sardoba’da evlerini kaybeden ve yardıma ihtiyaç duyanlara yardım eli uzatılarak 650 çeşit kadın, erkek ve çocuk giysisi, 30 çuval un, 20 çuval makarna, yaklaşık 100 çeşit yemek takımı ve çok sayıda içecek yardımında bulunuldu.
Yapılan yardımları Özbekistan Cumhuriyeti Baş Savcılığı heyeti kabul ederek DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov’a, Özbekistan Türk Milli Medeni Merkezi Başkanı ve DATÜB Özbekistan Temsilcisi Dr. Ömer Salman’a, DATÜB Amerika Temsilcisi Şuhrat Temirov’a ve Amerika Vatan Cemiyeti Başkanı Sarvar Tedorov’a teşekkürlerini ilettiler. Yapılan bu yardımları özel kayıt defterlerine kaydederek Özbek ve Türk halkları kardeşliğinin bir nişanesi olarak kabul ettiklerini beyan ettiler.