Ahıska Sürgünü 72’inci Yılında YTB’de anıldı

Ahıska Türklerinin yaşadıkları coğrafyalardan sürgün edilişinin 72’inci yıl dönümü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB)’nda anıldı. Anma törenine milletvekilleri, bürokratlar, STK temsilcileri ve Ahıska Türkleri katıldı.

14 Kasım 1944 yaşanan Ahıska Türklerinin sürgünü, 72’inci yıl dönümünde YTB’de anıldı. Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) ve YTB işbirliği ile gerçekleştirilen anma programına Çorum Milletvekili Salim Uslu, İstanbul Milletvekilleri Feyzullah Kıyıklı ve Tülay Kaynarca, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu, bürokratlar, Ahıska Türkleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Ahıska Sürgünü ’nün canlı tanıklarının konuşmalarından oluşan belgeselin gösterimiyle başlayan programda Çorum Milletvekili Salim Uslu katılımcılara seslendi. Türkiye’nin Ahıska’ya son yıllarda verdiği destek sayesinde artık 72 yıl önce yaşanan acılar yerine sağlanan yardımların konuşulduğunu ifade eden Uslu, “Bugün Ahıskalı kardeşlerimize burslar ve iskanlar veriyoruz. Türkiye, nerede mazlum ve mağdur varsa merhamet geleneğinin gereğini yapıyor” dedi.

Programda konuşan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu ise YTB’nin Türkiye’nin medeniyet coğrafyasıyla ilgili her yere koştuğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin soydaş ve akraba topluluklara el uzatma konusunda büyük mesafe kat ettiğini bildirdi. “Allah önce bizim birliğimizi, beraberliğimizi daim etsin” diyen Topçu, Türk dünyasında, Türk-İslam dünyasında ve Türkiye’nin medeniyet coğrafyasında oluşacak birliğin barışı, güvenliği ve özgürlüğü temin etmesini istedi.

Programa ev sahipliği yapan YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül de yaptığı konuşmasında Türk milletinin dünyada en fazla mağdur edilen ve zulme uğrayan milletlerden olduğunu kaydetti. Ahıska Sürgünü ile birlikte 10 farklı ülkede Ahıskalıların yaşadığına dikkati çeken Bülbül, “Artık tarihe sadece acı olarak bakılmaması gerekir. Bugün itibariyle 10 farklı ülkede bulunmayı nasıl fırsata çeviririz? Buna odaklanmalıyız. Yaşadıkları ülkelere nasıl katkılar sunarlar? Bunu belirlemeliyiz” dedi. Öte yandan Bülbül, acil olarak Ahıska Araştırmalar Merkezi kurulması gerektiğinin de altını çizdi.

YTB olarak Ahıskalılara eğitim, kültür, sivil toplum çalışmaları ve diğer sosyal alanlarda pek çok projeye destek verdiklerini bildiren Bülbül, “Türkiye Bursları ile her yıl 100’ün üzerinde Ahıskalı öğrenciyi ülkemizde burslandırarak ihtiyaç duydukları alanlarda yetişmiş insan ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz. Şu ana kadar Ahıska’ya özel 3 binden fazla burslandırma yapmış durumdayız” diye konuştu. Bülbül, Eğiticilerin Eğitimi Projesi kapsamında da Ahıskalı Türkçe öğretmenlerine hizmet içi eğitim verdiklerini duyurdu.

Programın bir diğer konuşmacısı ise DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassonov oldu. Ahıskalıların problemlerinin Ahıska’nın Türkiye sınırlarının dışında kalmasıyla başladığını bildiren Kassanov, yaşanılan pek çok acı olaya rağmen Ahıskalıların dilini, dinini, örf ve adetini kaybetmediğine vurgu yaptı. Ahıskalıları şanslı olarak niteleyen Kassanov, “Arkamızda büyük devletimiz Türkiye var. Allah’a şükür bizim Recep Tayyip Erdoğan gibi bir liderimiz var” diye konuştu. YTB’nin Ahıskalıları pek çok alanda desteklediğini ifade eden Kassanov, “En doğru işi YTB ile birlikte yapıyoruz” dedi.

Programda katılıcımlar için sürpriz de bir konuşmacı yer aldı. Sürgünün yaşayan tanıklarından olan Köşeli Resül amca, yaşadıklarını anlattı. Ahıska’dan sürgün edildikten sonra farklı yerlere gittiğini anlatan Köşeli Resül, Ahıska dışındaki hiçbir yere vatan diyemediğini söyledi. Gittiği hiçbir yeri vatan olarak görmediği için kendisine bir ev yapmadığını belirten Köşeli Resül, “Vatanımız Ahıska, Türkiye büyük devletimiz” şeklinde konuştu.