​Ahıska’da Meydana Gelen Üzücü Olay ile İlgili Bilgilendirme

Değerli milletimiz,

05 Ağustos 2020 tarihinde, Gürcistan’ın Ahıska şehrinde ikamet eden Azerbaycan vatandaşı Ahıskalı Türk Nadim Merdeliyev’in binek aracına Ermeni kökenli oldukları belirlenen Gürcistan vatandaşları tarafından sopalarla yapılan çirkin saldırı Ahıskalı Türkler olarak hepimizi derinden üzmüştür.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf ve videolardan da belli olduğu üzere gece yarısı meydana gelen bu çirkin saldırı sonucu Merdeliyevler ailesine mahsus olan binek araç kullanılamaz hale gelmiştir.

DATÜB Gürcistan Temsilcisi İsmail Ahmedov, bu üzücü olay hakkında bilgi aldıktan derhal sonra gerekli çalışmalara başlamıştır. İlk önce Nebi Merdeliyev, oğlu Nadim Merdeliyev sonra ise Ahıska Bölgesi Temsilcisi Eldar Lazişvili ve Gençlik Kolları Sorumlusu Bayram Koçaliyev ile görüşerek olayın detayları hakkında bilgi edindi. Edinilen bilgiye göre Nadim Merdeliyev’e mahsus binek aracın evlerinin hemen önündeki yol kenarına park edildiği, gece geç saatlerde ise sopalarla saldırıldığı ve aracın kullanılmaz hale getirildiği belli olmuştur. Olay ile ilgili acilen Gürcistan devlet ve hükümet yetkililerine bilgi verilmiş, akabinde ise Ahıska’da bulunan güvenlik görevlileri derhal olay yerine intikal etmiştir. Sonra ise olay ile ilgili DATÜB Genel Başkanımız Ziyatdin Kassanov’a, T.C.Tiflis Büyükelçiliği’ne ve Azerbaycan’ın Gürcistan’daki büyükelçiliğine gerekli bilgi verilmiştir.

DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov'un DATÜB Gürcistan Temsilcisi İsmail Ahmedov'a, "Gürcistan devlet yetkilileri ile iş birliği içerisinde ne gerekiyorsa yapın. DATÜB olarak ailelerimizin yanındayız." talimatı üzerine aile ile görüşülerek gerekli adımın atılması için ailenin olay hakkında şikayeti yapılmıştır. Bunun üzerine Ahıska Emniyet Güçleri tarafından araştırma başlatılmış, görgü tanıklarının ve alınan diğer ifadeler sonucu olaya karıştığı belli olan 7 etnik Ermeni saldırganın kimlikleri deşifre edilmiş ve ifade için evlerinden alınmışlardır.

Ahıska’da yaşayan insanlarımızın daha fazla panik olmaması ve bu bölgede yaşayan Ermeniler ile etnik bir sorun yaşanmaması adına Gürcistan devlet yetkililerine yaptığımız çağrılar ve talepler doğrultusunda olay tamamen yerel emniyet güçleri tarafından kontrol altına alınmıştır.

Şu anda olaya karışan saldırganların Gürcistan kanunları çerçevesinde gerekli cezayı almaları ve yapılan bu çirkin saldırı sonucu binek aracın zararının karşılanması hususunda çalışmalar devam ettirilmektedir. Bölgede herhangi etnik bir sorun söz konusu değildir. Ahıska’da ve Gürcistan genelinde yaşayan Ahıskalı Türk milletimizi sakin olmaya davet ediyoruz. Birkaç sarhoş ve kendini bilmezin bizi korkutmaya asla ve asla gücü yetmeyecektir. Biz, yıllardır vatansızlığın ne demek olduğunu yaşadığımız farklı coğrafyalarda iyi bir şekilde idrak etmiş Ahıskalı Türkler olarak bu olaylar karşısında her zaman olduğu gibi güçlü duracak ve gereken direnci göstereceğiz.

Saldırganların derhal yakalanması doğrultusunda hızlı hareket eden Ahıska’daki güvenlik güçlerine ve Gürcistan devlet yetkililerine teşekkür eder, yakın ilgilerinden dolayı T.C. Tiflis Büyükelçiliği’ne ve Azerbaycan’ın Gürcistan’daki Büyükelçiliği’ne ayrıca şükranlarımızı sunarız.

DATÜB Gürcistan Temsilciliği