31 Mayıs Siyasi Baskı, Sürgün ve Açlık Kurbanlarını Anma Günü

DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, "31 Mayıs Siyasi Baskı, Sürgün ve Açlık Kurbanlarını Anma Günü" dolayısıyla mesaj yayınladı:

"31 Mayıs, Kazakistan tarihinin en trajik sayfalarından biri olan Siyasi Baskı Kurbanlarını Anma Günü olarak anılmaktadır.

Kazakistan halkı bugün ayrıca, 2 milyondan fazla insanın öldüğü ve 1 milyondan fazla kişinin cani Stalinist ulusal politikaların bir sonucu olarak ülkeyi terk etmek zorunda kaldığı 1920'lerin sonu ve 1930'ların başında Kazak topraklarında yaşanan kitlesel açlık kurbanlarını anmaktadır.

Bu kitlesel kıtlığı, eşi görülmemiş bir politik baskı ve Kazak toplumu seçkinlerinin örgütlü soykırımı izledi. Binlerce insan siyasi nedenlerle mahkûm edildi ve bunların 25.000'i ölüm cezasına çarptırıldı. Kazakistan topraklarında, mahkumların yanı sıra tüm aile üyelerini gözaltında tutmak için korkunç koşulları olan 11 kamp kuruldu.

Yalnızca Kazakların baskıya maruz kalmadığı bu olaylar sırasında, Ahıskalı Türk milletimizin de aralarında bulunduğu etnik gruplardan 1,5 milyon insan özbeöz vatanlarından koparılarak Kazakistan'a zorla sürüldü. Kazak halkının yardım ve desteği sayesinde sürgündeki bu insanlar hayatta kalıp, yeni bir yaşam kurabildiler. Maalesef bunlar, Sovyetler Birliği halkları üzerinde uygulanan trajik bir komünist deneyin sonucuydu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev geçtiğimiz günlerde siyasi baskı mağdurlarının rehabilitasyonu için bir Devlet Komisyonu oluşturulması talimatını verdi. Bu karar, yeni nesillerin tarihi anlayıp değerlendirmeleri ve ders almalarını göstermesi bakımından çok değerli ve isabetli bir karardır.

DATÜB, Kazakistan hükümetinin bu adımını tam olarak desteklemekle birlikte, komisyonun çalışmalarının sonuçlarının bu suçun tam olarak ifşa edilmesine, tarihsel adaletin yerini bulmasına ve dünyanın herhangi bir yerinde böyle bir trajediyi önlemek için önemli kararların alınmasına vesile olacağını ummaktadır.

DATÜB olarak, Siyasi Baskı Kurbanlarını ve sürgün zamanı hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, kardeş Kazakistan halkına ve Türk dünyasının beşiğinde yaşayan tüm vatandaşlara barış, refah ve huzur diliyoruz."