1 Mayıs Kazakistan Halkı Birliği Günü

Kazakistan’ da 1 Mayıs Halkı Birliği günüdür. 1996 yılından bu yana kutlanmaktadır. 18 Ekim 1995 yılında Cumhurbaşkanımız Nursultan Nazarbayev Kazakistan Halkı Birliği Gününü beyan eden kararname imzaladı. Resmi tatil günü ilan edilmiştir.

Almatı şehrinde, Kazakistan Halkı Birliği Gününü kutlamak için "Astana" meydanında bir sergi açıldı. Dünya Ahıska Türkleri Biriliği Genel Başkanı Sayın Ziyatdin Kassanov ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev 1 Mayıs Halkı Birliği gününde bir araya geldiler. Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Almatı halkına seslenerek: Biz Kazakistan halkı olarak birlik ve barış içinde yaşıyoruz. Ülkemizde yaşayan her ulus eşit haklara sahiptir. Biz tüm bayramlarımızı dolayısıyla dini bayramlarımızı da her zaman birlikte kutluyoruz.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Dariga Nazarbayeva eşliğinde Almatı şehrinde düzenlenen festivali ziyaret ederek 34 etnik grubun kültürleri ile tanıştı. İlk olarak Cumhurbaşkanını ekmek ve tuzla karşıladılar. Bundan sonra kurulan tüm çadırları gezerek genç Kafkas dansçılarının dansını izledi, Orta Asyalı dansçı kız tarafından dansa davet edildi. Cumhurbaşkanı büyük masada kurulan her milletin ulusal yemeklerinin tadına baktı. Her ulus kendi ulusal dansları ve milli müzik aletlerinde müzik çalma becerilerini sergilediler. Cumhurbaşkanı tüm etnik gurup çadırlarıyla tek tek ilgilendi.

Nursultan Nazarbayev’in Ahıska kültürümüzü yansıtan çadırımızı ziyaret ederek yakından ilgilenmesinden dolayı çok memnun olduk. Bu özel bayram dolayısıyla Cumhurbaşkanımız NAZARBAYEV’ in bizimle olması onur vericiydi.

Değerli başkanımız Nursultan NAZARBAYEV, bağımsızlık öncesi ve sonrası Kazakistan’ı vatan bilmiş Ahıska Türklerinin yanında yer alarak halkların kardeşliğini vurgulamış ve Ahıska Türklerinin çalışkanlığını her daim övmüştür. Ahıska Türkleri ise kendisine sonsuz bir sevgi ve saygı göstererek Nazarbayev’in ülkedeki birliğin ve istikrarın sembolü olduğunun farkındadırlar.